• Google+
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest-icon

Seksting - problem rodem z cyberprzestrzeni. Raport „Seksting wśród polskiej młodzieży”.

Napisane przez  Rightclick.pl

Seksting - modne zjawisko w którym być może uczestniczy także i Twoje dziecko. Czym jest, jak działa i jakie może mieć konsekwencje?

   Termin seksting ( z ang. sexting) jest hybrydą dwóch angielskich słów „sex” i „texting”, które w połączeniu oznaczają przesyłanie między użytkownikami telefonów komórkowych wiadomości o zabarwieniu seksualnym, erotycznym. Zjawisko to nie ogranicza się jedynie do telefonów z aparatem fotograficznym bowiem tego typu zdjęcia mogą być wysyłane również za pośrednictwem innych urządzeń mobilnym tj. smartfonów, tabletów, komputerów z dostępem do sieci. (1)

Dlaczego „seksting” jest groźny?

 Młodzi ludzie wysyłają sobie nagie lub półnagie zdjęcia w przeświadczeniu, że nikt inny prócz odbiorcy ich nie zobaczy. Niestety coraz częściej okazuje się, że tego typu materiały trafiają do sieci szybciej niż im się wydaje.  A to były chłopak chce się zemścić, zażartować, a to miłe koleżanki mają ubaw po pachy gdy zrobią psikusa koleżance. Coś co raz zostało opublikowane w Internecie nigdy z niego nie znika, a może rozprzestrzenić się w kilka minut na cały świat i stać się np. materiałem pornograficznym. Niekiedy młodzi ludzie sami wrzucają roznegliżowane zdjęcia do sieci po to by podnieść swoją samoocenę – powstają specjalne profile facebookowe takie jak ten: https://www.facebook.com/ILoveSexting. Czy powinny one w ogóle istnieć?

W Polsce zjawisko to staje coraz bardziej popularne, dlatego tym bardziej istotne są badania przeprowadzone przez Pana Szymona Wójcika i Panią Katarzynę Makaruk z Fundacji Dzieci Niczyje. Autorzy podjęli próbę zbadania ponad 500 młodych ludzi właśnie pod kątem problemu jakim jest „seksting”.

Badanie przyniosło podstawowe dane ilościowe o skali zjawiska sekstingu, czyli przesyłania nagich lub półnagich zdjęć za pośrednictwem telefonu lub internetu wśród polskich nastolatków w wieku 15-19 lat.

Najważniejsze ustalenia badawcze można podsumować następująco:

 • Ponad połowa badanych (55%) deklaruje, że „nikt z ich znajomych” nie wysyła takich materiałów. 45% deklaruje, że przynajmniej niektórzy ich znajomi tak robią.
 • Nieco ponad jedna trzecia respondentów (34%) deklaruje, że choć raz w życiu otrzymała wiadomość tego typu. Odsetek ten jest większy wśród chłopców.
 • Nadawcami takich wiadomości najczęściej byli znajomi, a najpopularniejszym motywem „podrywanie”, czy próba zwrócenia na siebie uwagi.
 • W znaczącym procencie przypadków nadawcami były także zupełnie obce osoby.
 • Co dziewiąty nastolatek (11%) deklaruje, że sam wysłał taką wiadomość ze swoim zdjęciem bądź filmem. Odsetek ten był wyższy wśród dziewcząt.
 • Odbiorcami wiadomości był najczęściej chłopak/dziewczyna respondenta i były one wysyłane przede wszystkim w ramach flirtu w związku.
 • Tylko 1% osób spośród tych, którzy wysłali zdjęcia, zadeklarowało, że spotkały ich z tego powodu coś przykrego. (2)


Jak przeciwdziałać?

 • Przestrzeż dziecko przed publikowaniem lub przesyłaniem komukolwiek zdjęć o charakterze seksualnym. Naucz je asertywności w kontaktach z rówieśnikami nalegającymi na przesłanie materiałów o charakterze erotycznym i zwróć jego uwagę na możliwe konsekwencje takich działań.
 • Rozmawiaj z dzieckiem o seksualności i naucz je szacunku do swojego ciała. Przestrzeż je przed dowodami miłości wysyłanymi w postaci materiałów o charakterze seksualnym.
 • Naucz dziecko zabezpieczania dostępu do prywatnych zasobów cyfrowych. Zwróć jego uwagę na konieczność konfiguracji ustawień prywatności w serwisach społecznościowych, możliwość ograniczania dostępu do prywatnych zdjęć i filmów wybranym osobom oraz zabezpieczenia telefonu lub innych urządzeń mobilnych hasłem dostępu.
 • Naucz dziecko dystansu do trendów związanych z erotycznym prezentowaniem się w sieci.
 • Poinformuj dziecko, że zawsze może liczyć na twoje zrozumienie i pomoc w sytuacji problemów online, również tych związanych z publikacją wizerunku w sieci. (3)


Więcej informacji na temat Raportu „Seksting wśród polskiej młodzieży” znajdziesz tutaj: http://dzieckowsieci.fdn.pl/raport-z-badan-dotyczacych-zjawiska-sekstingu

1) „Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców, nauczycieli i profesjonalistów”, Polskie Centrum Programu Safer Internet, Warszawa 2014, s. 91
2) Badanie – S.Wójcik, K.Makaruk, „Seksting wśród polskiej młodzieży”, Fundacja Dzieci Niczyje, GfK Polonia, Warszawa 2014. s. 14
3) „Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców, nauczycieli i profesjonalistów”, Polskie Centrum Programu Safer Internet, Warszawa 2014, s.96


 

 

 

Google+