Optymalizacja witryny

Optymalizacja SEO

Niezbędnym elementem pozycjonowania jest optymalizacja strony internetowej. Google wyżej ocenia witryny spełniające kryteria jakości i pasujące do fraz wpisywanych przez użytkowników. Optymalizacja powinna być przeprowadzona również wtedy, gdy stawiasz na pozycjonowanie lokalne. Na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę w tym przypadku?

Optymalziacja SEO strony lokalnej

Jak zoptymalizować stronę pod SEO lokalne?

Zarówno wyszukiwarka, jak i sami użytkownicy są zainteresowani Twoim adresem. Zadbaj o to, żeby w stopce oraz zakładce Kontakt podać te same dane teleadresowe, które zostały wpisane w Google Moja Firma. Wiele przedsiębiorstw wykonuje działalność w innym miejscu niż lokalizacja wskazana podczas rejestracji firmy, więc łatwo o pomyłkę. Postaraj się zachować spójność danych!

Na stronie warto umieścić również mapkę (Google Maps) z lokalizacją firmy. Powinna mieć ona formę wizytówki, a nie samej mapki.

Optymalizacja tekstów pod pozycjonowanie lokalne

Duża część działań SEO to pisanie tekstów. Lokalne pozycjonowanie strony przypomina pozycjonowanie ogólnopolskie, więc i tu należy zadbać o odpowiednie treści. Optymalizację i uzupełnianie tekstów powinno poprzedzać dobranie odpowiednich fraz – w tym wypadku takich, które zawierają nazwę miasta lub regionu, w których działa firma.

Pamiętaj, że nie musisz za na siłę upychać w tekstach określeń obszarów, gdy daje to nienaturalne efekty. Zdarza się, że pozycjonerzy dodają na stronę artykuły lub opisy ze zdaniami typu „instalujemy najlepsze rekuperacje Poznań w atrakcyjnej cenie”. Z punktu widzenia UX taki zabieg nie ma sensu – od razu widać, że zdanie jest nienaturalne i nie powstało dla żywego odbiorcy. Również samo Google coraz lepiej radzi sobie z wykrywaniem nieudolnych działań SEO. Lepszym rozwiązaniem jest więc odmiana nazw regionów, tak jak wymaga tego polska gramatyka („najlepsze rekuperacje w Poznaniu”). Nie trzeba też umieszczać nazw miast, województw czy dzielnic przy każdym słowie kluczowym.

Zobacz również